4 błędy przy zawieraniu Polisy na Życie

4 błędy przy zawieraniu Polisy na Życie

umowa

Coraz więcej Polaków posiada Ubezpieczenie na Życie (około 44 proc. społeczeństwa). Większość osób zawiera polisę poprzez dopisanie do Grupowego Ubezpieczenia w Pracy. Część ubezpiecza się indywidualnie, jest też grupa hybrydowa: czyli posiada ubezpieczenie w pracy, ale dodatkowo posiada prywatne ubezpieczenie na życie. W pracy z klientem, zauważyłem parę błędów przy zawieraniu polisy. Postaram się w punktach zapisać swoje spostrzeżenia. Oto kilka z nich:

1. “Ubezpieczenie, tak mam! Nie wiem co to za ubezpieczenie.

Brak świadomości co posiadamy. Niestety większość klientów, z którymi się spotykam pierwszy raz, mówią że mają ubezpieczenie ale nie wiedzą co zawiera. Od czego chroni oraz w jaki sposób zabezpiecza ich i bliskich. Są to zazwyczaj osoby, które polisę zawierały w pracy poprzez dopisanie do grupowego ubezpieczenia. Argumentem, którym kierowana jest decyzja dopisania do ubezpieczenia, jest zazwyczaj związana z pozytywnymi doświadczeniami bliskich znajomych/rodziny. Dostali oni pieniądze za narodziny dziecka, śmierć rodziców/teściów. Niestety, sami często nie wiedzą czy ich polisa także posiada te dodatkowe świadczenia i czy dane ubezpieczenie jest atrakcyjne pod kątem innych świadczeń.

2. Polisa niedopasowana do naszych potrzeb.

Ubezpieczenie w pracy niestety nie zapewnienia nam dopasowania do naszych indywidualnych potrzeb. W zakładach pracy ale też i w małych firmach zróżnicowanie wieku może być duże. Inne zabezpieczenie powinna mieć osoba, która zaczyna dopiero swoje życie zawodowe a osoba która ma rodzinę i zobowiązania finansowe (kredyt hipoteczny, raty, leasingi). Inne natomiast osoba, która jest przed wiekiem emerytalnym.

3. Nie wystarczająca Suma Ubezpieczenia.

Tutaj sprawa jest bardzo ważna. Chcemy aby nasze zabezpieczenie było wystarczające, aby pokryło nasze zobowiązania oraz aby bliscy sobie poradzili, gdy nas zabraknie. Najczęściej mylone są pojęcia wypłat świadczenia z polisy, co powoduje nie wystarczające zabezpieczenie. Na przykład „Ubezpieczenie na wypadek Śmierci” z „Ubezpieczeniem na wypadek śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku”. Zazwyczaj te drugie świadczenie jest większe 2-3 razy od pierwszego i zapewnia nam pełne zabezpieczenie. Jednak z raportu z Głównego Urzędu Statycznego wynika, że nieszczęśliwe wypadki i samobójstwa w Polsce to zaledwie 2% przyczyn śmierci. Znacznie częściej przyczynami są choroby układu krążenia, zawały serca, nowotwory. Sprawdź więc czy w swojej polisie masz pełne zabezpieczenie, aby przy ewentualnym wypłacie świadczenia nie było rozczarowania.

4. Wyłączenia oraz ograniczenia w polisie na życie.

Ten punkt ma bardzo duże powiązanie z wcześniejszymi. Brak zrozumienia posiadanej polisy oraz nieznajomość ogólnych warunków umowy, to najczęstsze przykre doświadczenia klientów z ubezpieczeniami. Wiążą się z brakiem lub ograniczeniem wypłaconego świadczenia. Przy zawieraniu umowy należy dokładnie określić swoję potrzeby. Aby w sytuacji wyjątkowej polisa spełniła swoje zadanie i wspomogła finansowo Ciebie oraz Twoich bliskich. Gdy jakaś kwestia jest niejasna, należy dopytać doradcę o daną sprawę.

Dlatego tak bardzo ważne jest zrozumienie, co chcemy zabezpieczyć oraz co już posiadamy, aby jak najlepiej dobrać indywidualne rozwiązanie.

Jeśli chciałbyś sprawdzić swoje rozwiązania, ewentualnie dopasować pod swoje potrzeby skontaktuj się ze mną.

Link do Kontaktu.

Powrót do aktualności