Uwaga Ślisko!

Uwaga Ślisko!

Zima to jedna z najpiękniejszych pór rok. Jest też porą najbardziej tajemniczą i pobudzającą wyobraźnię. Zimą wcześniej zapada zmrok i na niebie szybko pojawiają się gwiazdy. Magię zimowego klimatu podkreśla także skrzący się mróz. Jednak oprócz swojego piękna ma też mniej przyjemne konsekwencje.

Więcej wypadków

Statystyki pokazują, że zimą dochodzi do największej liczby urazów. Niska temperatura, oblodzone i zaśnieżone chodniki sprzyjają potknięciom, utratom równowagi i często w konsekwencji poważnym urazom ortopedycznym. Zawsze w takich sytuacjach mamy dwie strony, poszkodowaną i tą która zaniedbała obowiązek.

Czy wiesz, że….

Zgodnie z ustawą z 1996 roku każdy chodnik, który położony jest wzdłuż posesji, powinien zostać uprzątnięty. W praktyce oznacza to, że jeśli wydzielona część dla ruchu pieszego bezpośrednio leży przy granicy nieruchomości, wtedy obowiązek odśnieżania należy do właściciela. Za niedopełnienie tego obowiązku możemy dostać nawet do 1500 zł kary. Jednak kara ta nie musi być najwyższa z możliwych. Co jeśli, nie będziesz miał możliwości dokładnego odśnieżenia,a ktoś w tym czasie skręci nogę? A do tego będzie oczekiwał odszkodowania za uraz.

A co jeśli coś się stanie?

Odpowiadając za fragment chodnika, jesteśmy odpowiedzialni też za bezpieczne przejście na tym fragmencie drogi. W takim przypadku najlepszym zabezpieczeniem będzie Ubezpieczenie OC w Życiu Prywatnym (dodatkowe ubezpieczenie do ubezpieczenia domu), pokryje ono ewentualne odszkodowanie dla poszkodowanego.

Są też wyjątki!

Nie zawsze właściciel domu jest odpowiedzialny za fragment chodnika. W przypadku, gdy koniec posesji, a chodnik dzieli pas zieleni odpowiedzialność ma gmina. Drugim wyjątkiem jest, gdy wzdłuż chodnika mamy strefę płatnego parkowania, wtedy odśnieżaniem zajmuje się zarządca drogi.

Co jeśli to ja ulegnę wypadkowi?

Co jeśli wynik skręcenia, złamania jest na naszej posesji lub ciężko nam jest ustalić kto jest odpowiedzialny? Uraz, może wiązać się z dużym kosztem. Konieczna rehabilitacja oraz zakup niezbędnego sprzętu medycznego może stanowić istotne obciążenie finansowe. Pamiętajmy, że dobra polisa NNW pozwoli uzyskać od ubezpieczyciela solidne odszkodowanie, gdy doznamy kontuzji!

Chciałbyś sprawdzić czy masz odpowiednie rozwiązania?

Skonstatuj się i umów na spotanie. Link do Kontaktu.

Powrót do aktualności