Publiczna i prywatna służba zdrowia.

Publiczna i prywatna służba zdrowia.

Z badań CBOS, w 2018 roku aż 93% przepytanych osób negatywnie wypowiada się na temat służby zdrowia. Rok 2020/2021 to czas pełen zmian w tym sektorze. Wcześniej były znane nam kolejki do lekarzy specjalistów oraz zabiegi. W dobie epidemii zostało wprowadzonych wiele zmian. Niektóre z tych zmian można uznać za słuszne. Jednym z nich jest e-recepta, dzięki której nie musimy już czekać w kolejce u lekarza po nową papierową wersję. Z drugiej strony teleporady. Miały rozładować kolejki do lekarzy i pomóc w drobnych zmianach zdrowotnych. Jednak często słychać nadmierne wykorzystywanie teleporad jako jedynego źródła kontaktu, pacjentem z lekarzem i często powoduje błędną diagnozę.

Czym jest Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)?

Podstawą do kształtowania się systemu opieki zdrowotnej w Polsce jest 68 artykuł Konstytucji RP, który mówi, że każdy obywatel, niezależnie od stanu majątkowego, ma prawo do opieki zdrowotnej, zaś władze publiczne mają obowiązek zapewnić wszystkim równy dostęp do świadczeń zdrowotnych, finansowanych z funduszy publicznych. Jak możemy wyczytać, na rządowej stronie pacjent.gov.pl, „Jeśli jesteś ubezpieczony, możesz korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej w tych przychodniach, gabinetach i szpitalach, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.”. Publiczna Opieka Zdrowotna w Polsce nie jest bezpłatna. Opłacana jest przez Obywateli. Najczęściej przez pracodawcę, doliczona do kwoty brutto wynagrodzenia pracownika. Na przykład zarabiając 5000 zł brutto, na składkę zdrowotną przeznaczane jest 388,31 zł.

Starzejące się społeczeństwo

W publicznej służbie zdrowia jest źle i prawdopodobnie będzie jeszcze gorzej. Im starsze społeczeństwo tym współczynnik zachorowalności jest większy. Spowoduje to zwiększony popyt na usługi zdrowotne. Dodatkowo braki w kadrach medycznych, nie ułatwiają sytuacji. Publiczna służba zdrowia mimo iż ma jeden z najniższych budżetów z grupy krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), może się pochwalić jednym z najbardziej efektywnym rozporządzeniem środków. Wyprzedzamy takie kraje jak: USA, Niemcy, Holandia czy Dania. To wcale nie znaczy, że polski pacjent ma lepszą opiekę zdrowotną niż niemiecki. Znaczy to tylko tyle, że w Polsce pieniądze ubezpieczonego są lepiej wykorzystane, ale w przeliczeniu na jednego obywatela jest ich znacznie mniej, to powoduje gorszą opiekę.

Rozwój sektora prywatnego

Według firmy PMR, w 2016 roku Polacy wydali na prywatne usługi medyczne aż 20,6 mld zł. Ta liczba ma stale rosnąć w tempie 7 proc. rocznie. Najwięcej wydajemy na leczenie stomatologiczne, chirurgię plastyczną, medycynę estetyczną i okulistykę. Finansujemy też zabiegi ortopedyczne, testy genetyczne i walczymy z uzależnieniami. W roku 2022 wydatki te mają osiągnąć wartość 31 mld zł. Rozwój sektora prywatnego, powoduje zwiększenie jakości usług. Już dzisiaj widzimy znikającą publiczną stomatologię, ponad połowa Polaków leczy się prywatnie.

Finansowanie leczenia prywatnego

Głównym finansowaniem działalności prywatnego podmiotu medycznego jest odpłatne udzielanie świadczeń medycznych. Coraz bardziej zaczynają być popularne ubezpieczenia oraz abonamenty. Zawierane indywidualnie lub jako dodatkowy benefit dla pracowników, zapewniany przez pracodawców.

Kolejki na zabieg!!

Jedną z przyczyn negatywnego podejścia do służby zdrowia, są kolejki na zabieg. Na przykład, aby usunąć migdałki podniebne, trzeba czekać średnio około 80 dni (prawie 3 miesiące). Taki zabieg prywatnie kosztuje od 2500 zł do 4700 zł. Natomiast koszt ubezpieczenia indywidualnego, zapewniający taki zabieg, zaczynają się od 62 zł miesięcznie, całej rodziny od 217 zł. W

Sektor prywatny czy publiczny?

Braki budżetowe w sektorze publicznym powodują, złość i zdenerwowanie. Zarówno u pacjentów, ale także i u osób pracujących w placówkach medycznych. Jak większość Polaków wskazuje, najważniejszą wartością jest rodzina, a na drugim miejscu zdrowie. Prywatna i publiczna służba zdrowia jest ważna, powinny się uzupełniać. Często zdarza się, że w państwowej przychodni mamy możliwość podstawowej opieki zdrowotnej, jednocześnie w tym samym miejscu przyjmują lekarze specjaliści, już poza systemem państwowym. Wtedy to możemy odpłatnie skorzystać z jego usług. Podstawowym plusem sektora prywatnego jest: oszczędność czasu, dostępność do wielu specjalistów bez skierowania oraz szeroki wybór placówek.

Jeśli zainteresował Cię temat prywatnej ochrony zdrowia i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej. Zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

KONTAKT

Źródło:

https://www.rp.pl/Biznes/306179917-Na-lekarzy-wydajemy-coraz-wiecej-z-prywatnych-pieniedzy.html
https://pulsmedycyny.pl/jak-covid-19-zmieni-polska-stomatologie-996422
https://strefabiznesu.pl/ponad-polowa-polakow-leczy-sie-prywatnie-to-koniecznosc-na-dentyste-wydamy-nawet-80-tys-zl/ar/12174398
https://www.termedia.pl/mz/Polski-prywatny-sektor-ochrony-zdrowia-w-2020-r-czyli-prawo-Szwejka,25976.html
http://www.polisynazdrowie.pl/aktualnosci/finansowanie-prywatnej-opieki-zdrowotnej
https://wynagrodzenia.pl/kalkulator-wynagrodzen/wyniki
https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/publiczna-czy-prywatna-sluzba-zdrowia
https://www.kliniki.pl/wiedza/leczenie-prywatne-w-polsce/
https://niezalezna.pl/350831-nfz-czy-prywatna-opieka-medyczna
https://www.termedia.pl/poz/Bez-cyfrowych-rozwiazan-sluzba-zdrowia-nie-poradzilaby-sobie-w-czasie-pandemii,40754.html
https://www.politykazdrowotna.com/65567,koronawirus-rpo-o-dramatycznej-sytuacji-w-sluzbie-zdrowia
https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/teleporady-dotyczace-koronawirusa-w-przychodniach,7621.html
https://miastozwizja.pl/blogi/pawel-szycko/dlaczego-sa-kolejki-do-lekarzy.html

Powrót do aktualności