Zniżki/Zwyżki oraz Kara za brak Ubezpieczenia Komunikacyjnego

Zniżki/Zwyżki oraz Kara za brak Ubezpieczenia Komunikacyjnego

Czym jest ubezpieczenie Komunikacyjne?

Jest to rodzaj ubezpieczenia związane z posiadanym pojazdem i jego użytkowaniem. Polisa obowiązkowa chroni nas przed Odpowiedzialnością Cywilną za wyrządzone szkody komunikacyjne. Zakres ubezpieczenia, suma gwarancyjna, wyłączenia odpowiedzialności są stałe i obowiązują we wszystkich towarzystwach.

Czemu ubezpieczenie jednego samochodu kosztuje więcej, a drugiego mniej?

Składkę ubezpieczenia ustala Towarzystwo Ubezpieczeniowe i na jej wysokość składa się kilka czynników. Miedzy innymi model pojazdu, pojemność pojazdu czy typ nadwozia. Statystycznie niektóre pojazdy powodują więcej wypadków np. średnia cena OC Dacii powinna być niższa niż OC BMW.

Drugim z czynników jest to gdzie pojazd jest zarejestrowany. Większe prawdopodobieństwo wypadku wystąpi w gęsto zaludnionym mieście (miasto wojewódzkie), gdzie ruch pojazdów jest znacznie większy niż w małych miejscowościach.

Najważniejsze znaczenie przy ubezpieczeniu OC ma doświadczenie właściciela i współwłaściciela pojazdu oraz ich bezszkodowa jazda. Za każdy rok bezszkodowej jazdy, kierowca dostaje co roku 10% zniżki, maksymalnie 60-70%.

Brak zniżek. Zwyżki!

Niestety młodzi oraz świeży kierowcy nie mogą liczyć na zniżki od ubezpieczyciela. Kierowcy, którym zdarzy się kolizja lub wypadek mogą liczyć na utratę zniżki oraz wzrost składki o 20%. Przy zawieraniu kolejnej polisy po szkodzie, sprawdzana jest historia kierowcy. Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe sprawdzają przeszłość do 10 lat wstecz.

Kary za brak ważnego Ubezpieczenia OC.

Kary za brak ważnego Ubezpieczenia OC komunikacyjnego w Polsce, są bardzo dotkliwe. Wystawiane są przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjne. Za brak ubezpieczenia do 3 dni kierowca samochodu osobowego, zapłaci 1120 zł kary, od 4-14 dni 2800 złotych, powyżej 14 dni 5600 złotych. Warto pamiętać, że za brak polisy zapłacimy także, gdy posiadamy: np. samochód ciężarowy, motocykl, motorower i inne pojazdy, gdzie wymagane jest ubezpieczenie OC.

Na koniec, kiedy dostaniemy największe zniżki?

  • Posiadamy pojazd, który statycznie powoduje mniej wypadków
  • Mamy prawo jazdy od min. 36 miesięcy;
  • Nie jesteśmy w grupie ryzykownej, czyli mamy powyżej 25 lat;
  • Nie udostępniamy pojazdu niedoświadczonym kierowcom;
  • Zamieszkujemy małe miejscowości, w których zdarza się niewiele kolizji i wypadków;
  • Mamy doświadczonego kierowce za współwłaściciela;
  • Posiadamy bezkolizyjny przeszłość kierowcy;

Pamiętajmy też, że w wielu towarzystwach dodatki do ubezpieczenia OC, np. ubezpieczenie NNW, Assistance, Autocasco itp. mogą wpłynąć na dodatkowy rabat. Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Sprawdź ofertę!

KONTAKT

Powrót do aktualności