Jak idealnie dopasować Ubezpieczenie na Życie? cz.1

Jak idealnie dopasować Ubezpieczenie na Życie? cz.1

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego

Dopóki żyjemy nie zastanawiamy się „co by było gdyby”. Jednak młodzi ludzie (choć i nie tylko) mają na swoich barkach duże zobowiązanie finansowe – kredyt hipoteczny. Dopóki jest dwóch kredytobiorców problem może nie wydawać się duży. Jednak zwiększa on swoją skalę jeśli jednego z kredytobiorców zabraknie. Jeżeli bierzemy taką odpowiedzialność, która często może trwać nawet 30 lat, warto aby w razie komplikacji te zobowiązanie zostało spłacone.  

Zabezpieczenie zobowiązań kredytowych i rat  

Oprócz kredytu hipotecznego, możemy posiadać też inne zobowiązania wobec banku i podobnych instytucji. Kredyt na samochód, rata za telewizor, raty na telefon (przy abonamencie), kredyt konsumpcyjny itp. Pod koniec maja zobowiązania kredytowe i poza kredytowe Polaków wyniosły 80 mld 972 mln 118 tys. 723 zł. Statystycznie każdy obywatel ma zobowiązanie w wysokości 17 tysięcy złotych.  

Zobowiązania wobec bliskich  

Utrata osoby bliskiej jest to jeden z najtrudniejszych, jak nie najtrudniejszy okres w życiu rodziny. Wiele spraw zostaje odstawionych na bok i często nie zwracamy uwagi na inne rzeczy. Zmiana zauważana jest też w budżecie rodzinnym, ponieważ dochód jest zmniejszony o jednego członka rodziny. Także w tym przypadku należy się zabezpieczyć. Aby sytuacja materialna się nie zmieniła w rodzinie, należy zapewnić pensję do osiągnięcia dorosłości przez najmłodsze z dzieci.  

Zobowiązanie wobec kontrahentów i pracowników  

Dodatkowo trzeba pamiętać o naszych zobowiązaniach jeśli prowadzimy JDG (Jednoosobową Działalność Gospodarczą). Nie opłacone faktury, niezrealizowane umowy, kary za brak dotrzymanych terminów, leasing. Niestety trudna sytuacja rodzinna, nie będzie czynnikiem łagodzącym wobec naszych partnerów biznesowych i pracowników którzy oczekują pensji. W przy postępowaniu spadkowym nasi bliscy też dostaną nasze zobowiązania firmowe, dlatego też ważnym jest aby ten aspekt był zabezpieczony.    

Jak należało by wyliczyć idealne zabezpieczenie?  

KH + KiR + R + ZWKiP*= Suma Ubezpieczenia  

Kredyt Hipoteczny (KH) + Kredyty i Raty (KiR) + Rodzina (pensja x 12 miesięcy x ilość lat do 18 r.ż. najmłodszego dziecka ) (R) + Zobowiązania wobec kontrahentów i pracowników (ZWKiP)*= Potrzebna Suma Ubezpieczenia na Życie  

Przykład:

Pan Marek pracuje jako kierowca i zarabia 4 500 złotych. Pani Paulina zajmuje się księgowością pracująca w biurze rachunkowym zarabiająca 4 tysiące złotych miesięcznie. Młode małżeństwo ma dwójkę dzieci Franka (10l)  i Zosie (6 l). Mają także kredyt hipoteczny na mieszkanie i zostało im do spłacenia 100 tysięcy złotych. Oprócz tego wzięli też kredyt na remont kuchni w wysokości 10 000 zł

Pan Marek powinien zabezpieczyć żonę i dzieci na: 100 000 + 10 000 + (4 500 x 12msc x 12 lat) = 758 000 zł  

Pani Paulina powinna zabezpieczyć męża i dzieci na:   100 000 + 10 000 + (4 000 x 12 msc x 12 lat) = 686 000 zł    

Przelicz sam, na jaką sumę powinno być Twoje Ubezpieczenie aby w pełni zabezpieczyć bliskich.

Umów się na spotkanie, aby dopasować idealne rozwiązanie.

KONTAKT

Powrót do aktualności